BASIN İLAN KURUMU İLAN PORTALI İLAN.GOV.TR HAKKINDA

2.07.2021 / Gösterim Sayısı : 2646 / Arşiv

Basın İlan Kurumu İlan Portalı  https://www.ilan.gov.tr  

Ülkemizde mevzuat hükümleri uyarınca yayınlanan resmi ilanların, fikir ve içtihat farkı aranmaksızın 195 sayılı Kanunun verdiği yetki ile Kurum Genel Kurulunun belirlediği esaslar dahilinde gazete yayınına aracılık eden Basın İlan Kurumu, teknolojik gelişmeler doğrultusunda resmi ilanları elektronik ortama taşımıştır.

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr internet sitesi, 81 ilde Kurum Şube Müdürlükleri aracılığıyla yaygın, bölgesel ve yerel gazetelerde yayınlanan resmi ilanları, gazetelerin internet siteleri ile birlikte çevrimiçi ortamda kamuoyuna duyurmaktadır.

Elektronik ortamın sağladığı imkanlar dahilinde resmi ilanlara erişimi kolaylaştıran ilan.gov.tr'nin ziyaretçi sayısı ve bilinirliği her geçen gün artmakta olup, birçok kamu kurum ve kuruluşu internet sitelerinden ilan.gov.tr'ye verdikleri bağlantılarla resmi ilanların daha çok kişiye ulaştırılması hedefine önemle katkılar sağlamaktadır.

Resmi ilan ve reklamlar ile özel ilanların ilan.gov.tr internet sitesinde yayınına ilişkin usul ve esasları kapsayan 'Basın İlan Kurumu İlan Portalı Yönetmeliği' Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bir sureti ekte yer alan Yönetmelikle birlikte Basın İlan Kurumu ilan portalı, resmi ilan yayınlama hakkı bulunan gazetelerin yanı sıra resmi ilanların yayın mecrası haline gelmiştir.